Okolica

Krutyń - Muzeum

Najstarszy w Polsce park krajobrazowy prowadzi m.in. niewielkie muzeum przyrody mieszczące się w historycznych zabudowanich pochodzących z czasów gdy lewobrzeżna część wsi Krutyń była osadą robotników leśnych.

Obecnie wieś Krutyń słynie ze spływu kajakowego rzeką Krutynią.

 

Zgon - rzeźba ludowa

W mazurskiej wsi, w typowej mazurskiej zagrodzie z drewnianymi zabudowaniami, nieopodal pięknego i owianego legendą jeziora Mokre zamieszkał artysta. Jego rzeźby przyozdabiają obejście, dobrze widać je z drogi. Sztuka kontrowersyjna, choć z pewnościa ludowa, ale we współczesnym, skomercjalizowanym podejściu do tematu. Może nazwa "twory epoki postcepeliowskiej" i termin "epigonizm cepeliowski" w pełni oddają wartość tej galerii.

 

Kadzidłowo - Park Dzikich Zwierząt

Zwierzyniec dzikich zwierząt mieści się w miejscowości Kadzidłowo. Jest to prywatne przedsięwzięcie. Zdania co do tego miejsca są podzielone ? jedni uważają, że przeczy to ekologii i jest miejscem męczenia zwierząt, inni że pełni dobrą rolę edukacyjną. Trafić tam można jadąc drogą z Mrągowa do Rucianego, przez Piecki. Kadzidłowo znajduje się po lewej stronie szosy między miejscowościami: Dobry Lasek, Bobrówko, Kamień, Ukta, Gałkowo i Krutyń. W niedalekiej odległości płynie rzeka Krutynia i odnaleźć można takie jeziora jak: Kołowin, Mokre, Bełdany. Kadzidłowo to również teren Mazurskiego Parku Krajobrazowego i kompleksu lasów Puszczy Piskiej.

 

Ruciane-Nida - śluza Guzianka

Guzianka - dawniej miejscowość, dziś w granicach Rucianego-Nidy, znana jest głównie z faktu istnienia śluzy między obszarem jezior od Mamr po Śniardwy w Krainie Wielkich Jezior położonych na jednolitej wysokości 116 m n.p.m., a jeziorami Guzianka Mł., Wielka i Nidzkie położonymi około 2 m wyżej. Przeciętna wysokość śluzowania wynosi 2,20 m.
To urządzenie hydrotechniczne powstało w trakcie rozbudowy i modernizacji systemu dróg wodnych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich w połowie XIX wieku. Jest jedna z trzech czynnych śluz w systemie.
Śluzowane są statki i jachty. Czasmi jest taki tlok w śluzie, że nie wiedać wody w śluzie tylko jeden wielki pokład przycumowanych jednostek. Śluza stanowi sporą atrakcję turystyczną. Często można zobaczyć stojących "widzów" na moście, nad śluzą. Od pewnego czasu rozważana jest koncepcja budowy drugiej śluzy w pobliżu istniejącej.

 

Pranie - muzeum Gałczyńskiego

 

Wojnowo - cerkiew

Jedną z ciekawych budowli tej maurskiej wsi, zamieszkałej niegdyś przez chrześcijan obrządków wschodnich, jest cerkiew. Stoi ona w północnej części wsi. Wykonana jest całkowicie z drewna, powstała w latach 1922-27 wg projektu Aleksandra Awajewa z Tweru. Przeznaczona była dla wyznawców odłamu starowierów zwanego jedinowierami. Cerkiew jest obecnie użytkowana przez parafię prawosławną.

 

Wojnowo - molenna i klasztor starowierców

Nad jez. Duś w 1847 roku powstał żeński klasztor i świątynia filiponów,nazywana molenną. Wart uwagi jest niewielki cmentarz prawosławny nad jeziorem. Cenne ikony z klasztoru wykupione zostały w 1975 roku przez Muzeum Warmii i Mazur i eksponowane są obecnie na zamku w Lidzbarku Warmińskim.

 

Popielno - Rezerwat Konika Polskiego

 

Galindia

Galindia obejmuje półwysep w Puszczy Piskiej (20 ha) u ujścia Krutyni do jeziora Bełdany.
Jest to rodzaj ośrodka turystycznego, którego koncepcja nawiązuje do tradycji plemienia Galindów zamieszkujących od V wieku p.n.e. do XII wieku obszar Wiekich Jezior Mazurskich.
Ośrodek składa się nie tylko z hotelu, restauracji i pensjonatu, ale również nietypowych budowli jak: pieczary, termy, lochy demonów, studnie głodowe, uroczyska leśne, rytualny krąg kamienny czy skansen i labirynt Galindów.
Wśród rzeźb galindzkich bóstw, w stylizowanych wnętrzach ośrodka a także wokół ogniska odtwarzane są na życzenie turystów obrzędy Galindów. Co ciekawsze goście nie są w tych imprezach biernymi widzami, ale autentycznymi współuczestnikami przebranymi w kostiumy nawiązujące do strojów sprzed setek lat.